Základní škola Velehrad

19. 7. Čeněk

Zítra: Ilja
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Škola v přírodě 5. třída

Škola v přírodě 5. třídaUž je to tady! Hurá!

Na cestu vlakem jsme se všichni těšili. Ovšem několik přesedání, velké vedro a vláčení zavazadel  bylo větším oříškem, než se původně zdálo.  Když jsme krátce před polednem dorazili do hotelu Cherry na Horní Bečvě, byli jsme vskutku rádi.

Po doplnění energie v podobě oběda jsme šli omrknout nejbližší vodní zdroj- přehradu. Neodolali jsme a osvěžili se zde…

Po večeři jsme si užívali nejrůznějších her v areálu hotelu. Po hektickém dni nám přišla vhod večerní hygiena a uložili jsme se ke spánku. Ovšem spánek u většiny z nás nepřicházel. Že by byl příjem energie větší, než její výdej?

Úterní  budíček v 5.00 ráno v podobě silné bouřky a přívalového deště nás probral velmi rychle, nicméně předčasně.  Někteří pak spánkový deficit doháněli při výuce. I přes neustálý jemný déšť jsme vyrazili do rožnovského  Valašského muzea  v přírodě a  prošli všechny tři prohlídkové okruhy. Velmi zajímavý byl např. okruh Mlýnská dolina. Většina z nás se poprvé setkala s technicky vyspělými zařízeními a stavbami minulých století. Pochopit princip, na jakém funguje vodní mlýn, hamr ke kování velkých zemědělských nástrojů, valcha na plstění látek či pila (samozřejmě vše poháněno vodou) bylo pak mnohem snazší, když jsme tyto důmyslné stavby viděli za chodu. Návštěva Dřevěného městečka pak završila náš celodenní výlet v Rožnově pod Radhošťem.  Půlhodinka odpočinku pak stačila k doplnění sil. Po večeři jsme se opět „ vyblbli“ při hře Belgie a hlasitý smích otřásal celou Horní Bečvou při Vadí-nevadí. Vrcholem hry pak byla ukolébavka, kterou musel Honza zazpívat paní učitelce na dobrou noc. Co se dá dělat, hra je hra, to jde stud stranou.

Ve středu ráno se začala poprvé projevovat únava. Téměř všechny děti jsme museli při ranním budíčku BUDIT! Dopolední blok učení jsme strávili na terase hotelu. Měli jsme jedinečnou příležitost použít naše znalosti získané pozorováním a uplatnit je.  Po obědě jsme vyrazili do středu obce Horní Bečva. Zde páťáci rozděleni do skupin zjišťovali nejrůznější informace. Jaké zdroje při tom použijí, bylo jen na nich. Někteří využili mazaně služeb zdejšího Infocentra, jiní studovali jízdní řády  a turistické mapy a jiným docela stačilo pozorně naslouchat v předešlých dnech a dobře se dívat kolem sebe.

I přes oblačnou oblohu a celkové ochlazení jsme po večeři opět vyrazili hrát hry. Velkou oblibu si získalo Vadí-nevadí.

Čtvrteční ranní pohled z okna nám velkou radost zrovna neudělal.  Při pohledu na horský hřeben, kam jsme chtěli hned po snídani vyrazit, nám bylo jasné, že bude nutné teplé oblečení. Když jsme vyjeli nahoru na Pustevny, vypadalo to kolem nás jako v prádelně. Hustá mlha zahalovala náš cíl, nebylo vidět dál, než několik kroků před sebe. I přesto jsme zdolali naučnou stezku Radegast dlouhou 4.5 km bez obtíží, po cestě jsme se stihli nacpat borůvkami a za odměnu jsme si pak nadělili v kolibě horký čaj a valašské frgály.

Po návratu do hotelu se pak první ze tří skupin odebrala do solné jeskyně k hodinové relaxaci. Kluci mezitím připravili dříví na opékání. Po večeři se vystřídali v solné jeskyni i ostatní. Mezitím jsme zapálili oheň a začali opékat.  Poté nás bohužel čekalo nutné balení před odjezdem domů.

Ráno jsme vydatně posnídali, snesli z patra svá zavazadla a vyrazili ještě na bowling, který byl nedaleko. Někteří se tímto sportem setkali poprvé, ale i přesto všichni hráli s velkým nadšením. Když jsme slupli poslední oběd našeho pobytu, nezbylo nám nic jiného, než vyrazit na zpáteční cestu. Vlaky i nádraží byly bohužel před víkendem nepříjemně přeplněné. Ještě, že jsme měli přepravu předem zarezervovanou.  I přesto, že jsme si naši Školu v přírodě užili, byli jsme všichni rádi, když jsme se ve Starém Městě setkali se svými blízkými.  

Na závěr je nutno dodat, že páťáci byli naprosto skvělí a ukázali všem, že jsou bezva parta, která dělala celou dobu čest svým rodičům i domovské škole.

 

Fotogalerie


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4