Základní škola Velehrad

Fulltextové vyhledávání

24. 5. Jana

Zítra: Viola
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Třicet let svobody

Třicet let svobodyTřicet let svobody

V průběhu minulých dvou týdnů jsme si na naší škole připomněli třicáté výročí Sametové revoluce. Na projektový den jsme se poctivě připravovali, snažili se získat informace a porozumět souvislostem, s čímž nám pomohly i lektorky z organizace Post Bellum, které si pro nás připravily dva workshopy: my, mladší, jsme se podívali do roku 1968, zažili tíživou srpnovou atmosféru a stali se členy hokejového týmu, který reprezentoval Československo na Olympijských hrách ve Švédsku. My, věkově zralejší, jsme absolvovali workshop s názvem Zítra celá země. Spolu se studenty jednoho pražského gymnázia jsme prožili některé dny Sametové revoluce a skládali si střípky a informace do uceleného obrazu.

Vyvrcholením se pak stal projektový den s názvem Třicet let svobody, který si pro nás připravily paní učitelky Tereza Kovaříková a Jana Stránská. Zhlédli jsme dokumenty o době komunismu a Sametové revoluci, poznali pana Igora Stránského, bývalého ředitele Slováckého divadla v Uherském Hradišti, který patřil k organizátorům protikomunistických protestů v Uherském Hradišti a popovídal nám o tom, jak tyto dny prožíval.

Naši učitelé si pro nás připravili malou ukázku průběhu revoluce – nejprve jsme vyslechli projev s výzvou k budování našeho socialistického státu, báseň S. K Neumanna, která oslavuje V. I. Lenina a společně si zazpívali píseň Kaťuša. Naši učitelé při tom byli oblečeni do pionýrských stejnokrojů. Už v průběhu zpěvu se začala ozývat hesla: „máme holé ruce, Havel na Hrad, svobodné volby“, vše doprovodil cinkot klíčů. Paní učitelka Kovaříková nás pak upozornila na to, že svoboda je dar, který si musíme chránit a za který musíme vždy bojovat.

Po skončení celého vystoupení jsme si mohli prohlédnout výstavku knih, odznaků, průkazů – prostě toho, co se v našich domácnostech zachovalo z dob komunistického Československa.

V neděli 17. listopadu si všichni vzpomeneme na to, že díky odvaze studentů a intelektuálů, kteří posléze strhli celý národ, dnes můžeme svobodně podnikat, cestovat, volit, věřit, studovat a rozvíjet svůj potenciál.

Proto říkáme: Díky, že můžem!

 

Fotogalerie


Aktuality

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
OUR DREAM HOUSE
26
MPP - zdravá výživa, poruchy příjmu potravy
Kdo mi to tady loupe perníček?
Divadelní workshop
27
Výlet do Chřibů
28 29 30 1
2
Výukový program v MŠ
3
Koncert žáků ZUŠ Slovácko
4 5 6 7 8
9 10
Přehazovaná
11
Jak se naučit první pomoc?
12 13 14
Ples 2022
Ples
15
16
Hudební workshop Garage band
17 18
Atletické závody II. stupně
19
Osmáci na výletě
20
Sportovní dopoledne na Rybníčku
21 22
23 24 25 26
Pozvánka na koncertík
27 28 29
30 31 1 2 3 4 5