Základní škola Velehrad

17. 4. Rudolf

Zítra: Valérie
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Třicet let svobody

Třicet let svobodyTřicet let svobody

V průběhu minulých dvou týdnů jsme si na naší škole připomněli třicáté výročí Sametové revoluce. Na projektový den jsme se poctivě připravovali, snažili se získat informace a porozumět souvislostem, s čímž nám pomohly i lektorky z organizace Post Bellum, které si pro nás připravily dva workshopy: my, mladší, jsme se podívali do roku 1968, zažili tíživou srpnovou atmosféru a stali se členy hokejového týmu, který reprezentoval Československo na Olympijských hrách ve Švédsku. My, věkově zralejší, jsme absolvovali workshop s názvem Zítra celá země. Spolu se studenty jednoho pražského gymnázia jsme prožili některé dny Sametové revoluce a skládali si střípky a informace do uceleného obrazu.

Vyvrcholením se pak stal projektový den s názvem Třicet let svobody, který si pro nás připravily paní učitelky Tereza Kovaříková a Jana Stránská. Zhlédli jsme dokumenty o době komunismu a Sametové revoluci, poznali pana Igora Stránského, bývalého ředitele Slováckého divadla v Uherském Hradišti, který patřil k organizátorům protikomunistických protestů v Uherském Hradišti a popovídal nám o tom, jak tyto dny prožíval.

Naši učitelé si pro nás připravili malou ukázku průběhu revoluce – nejprve jsme vyslechli projev s výzvou k budování našeho socialistického státu, báseň S. K Neumanna, která oslavuje V. I. Lenina a společně si zazpívali píseň Kaťuša. Naši učitelé při tom byli oblečeni do pionýrských stejnokrojů. Už v průběhu zpěvu se začala ozývat hesla: „máme holé ruce, Havel na Hrad, svobodné volby“, vše doprovodil cinkot klíčů. Paní učitelka Kovaříková nás pak upozornila na to, že svoboda je dar, který si musíme chránit a za který musíme vždy bojovat.

Po skončení celého vystoupení jsme si mohli prohlédnout výstavku knih, odznaků, průkazů – prostě toho, co se v našich domácnostech zachovalo z dob komunistického Československa.

V neděli 17. listopadu si všichni vzpomeneme na to, že díky odvaze studentů a intelektuálů, kteří posléze strhli celý národ, dnes můžeme svobodně podnikat, cestovat, volit, věřit, studovat a rozvíjet svůj potenciál.

Proto říkáme: Díky, že můžem!

 

Fotogalerie


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
Silový víceboj
Exkurze druháků u profesionálních hasičů v UH
5 6 7
8 9
Festival Jeden svět
Exkurze v hasičské stanici v Uherském Hradišti
10 11
Budou z nás hasiči?
12 13 14
15
Cyklistou bezpečně!
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5