Základní škola Velehrad

14. 7. Karolína

Zítra: Jindřich
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedůDatum konání:
8.4.2019

V letošním školním roce se vybraní žáci naší školy zapojili do projektu „Příběhy našich sousedů“, který zajišťuje organizace Post Bellum. Uvedená společnost se již několik let zabývá zaznamenáváním vzpomínek pamětníků. Jejich databáze čítá již přes 9000 životních svědectví.

Po půlroční práci se v pondělí 8. 4. 2019 ve Zlíně v hotelu Baltaci konala slavnostní prezentace uvedeného projektu.

Ačkoliv jsme měli velký respekt z konkurence, střetli jsme se totiž se studenty gymnázií a jiných středních škol, řídili jsme se myšlenkou Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neměli bychom připustit, aby nám naše obavy bránily jít za svými nadějemi.“ A naše úsilí bylo vrchovatě oceněno!  

Obsadili jsme totiž všechna tři místa!

Zvítězil tým, který tvořila děvčata sedmého ročníku – Klára Chytková, Tiziana Anna Ferro, Nikola Janíková a Natálie Slámová.  Holky zpracovaly vzpomínky sestry Václavy Dudové z Kongregace sester svatých Cyrila a Metoděje.

Druhé místo obsadili žáci sedmé třídy – Eliška Suchánková, Jirka Čevela, Tadeáš Hájek, Matěj Horka, Lukáš Králík, Dominik Malý, Šimon Mergental, Viktor Talaš a Vojta Trávníček. Děti zprostředkovaly vzpomínky paní Boženy Zůbkové, která během  salašské tragédie přišla o otce, bratra a dalších osm členů své rodiny.

Velmi příjemné bylo rovněž setkání s panem profesorem Antonínem Píšťkem, jednou z největších osobností československého letectví. Na třetím místě se umístily žákyně osmé třídy Rozálie Ingrová a Karolína Burešová, které zpracovaly ze vzpomínek pana profesora krásnou audioreportáž, která byla náležitě oceněna.  

 

Jak budou vzpomínat na Příběhy našich sousedů žáci 7. třídy?

 

V listopadu jsme se seznámili s paní Andrysovou, která za námi došla s projektem Příběhy našich sousedů. Bylo to všechno fajn.                                                                                      Nikča

 

 Při natáčení jsme se bavili!                                                                           Matěj

Začátek byl velmi složitý, ale nějak jsme ho dokončili. Projekt byl úžasně proveden, proto se mi to tak líbilo.                                                                                                                           Vojta

 

Celé natáčení bylo velmi záživné a směšné, ale taky i těžké. Při stříhání a dělání na prezentaci jsme se docela i mordovali a dopadlo to docela dobře.                                             Jirka

 

Natáčení bylo hodně záživné. Užili jsme hodně srandy. Celý projekt se mi hodně líbil.

                                                                                                                     Dominik

 

V listopadu jsme se zapojili do projektu „Příběhy našich sousedů“. Vyhledali jsme si pamětníky, s kterými jsme si povyprávěli o jejich životě, sestru Václavu Dudovou a paní Boženu Zůbkovou. Oba dva příběhy byly velmi zajímavé, život sestry Václavy byl veselejší. Příběh paní Zůbkové byl o něco silnější a smutnější, ale přesto jsme si to náramně užili.                                                                               Natálka

 

Akci jsem si velice užil, protože jsem poznal příběhy jinačích pamětníků. Paní učitelky jsme prvně nervovali, ale potom jsme byli v klidu. Vůbec jsme nečekali, že obsadíme první tři místa. Vyhráli jsme spoustu dobrých cen.                                                                                                               Lukáš

 

Při natáčení jsme měli různé role, zvukař, kameraman, reportér, střihači a při prezentaci vypravěči, ti, co pracovali na prezentaci, a prezentér.                                                           Šimon

 

Sedmá třída se zúčastnila soutěže „Příběhy našich sousedů“. Jeli jsme k sestře Václavě a paní Boženě Zůbkové. Zpracovali jsme i jejich životopisy.                                                Viktor

 

V 16:00 začal program. Soutěžilo 12 týmů, z toho byla naše škola jediná základní. Nakonec jsme obsadili top tři místa, z toho jsme my byli druzí.                                                             Tadeáš

 

Projekt Příběhy našich sousedů se mi moc líbil. Poznali jsme spoustu nových lidí, dozvěděli se nové informace a celý projekt byl prostě úžasný… jeli jsme na vyhlášení do Zlína… Přijeli pamětníci, starostové obcí Velehrad, Modrá a Salaš, naše paní ředitelka a někteří rodiče… Dostali jsme různé dárky od sponzorů a batohy. Celá akce skončila tím, že jsme měli občerstvení ve formě rautu. Všem se nám celý projekt moc líbil.                                                                                                                      Eliška

 

…A zase o pár dnů později jsme jeli do Zlína. Tady jsme předvedli svoji půlroční práci. Sedli jsme si na židle a čekali, až se dostaneme na řadu. Když konečně na nás přišlo, ukázali jsme polovinu naší práce. Zase jsme napjatě čekali, pozorovali a v duchu hodnotili, jakou máme šanci. Při vyhlašování jsme mysleli, že dostaneme infarkt. A když jsme s holkama viděly, že naše škola obsadila 3. a 2. místo, doufaly jsme, že se umístíme taky. A v tom řekl pan starosta Aleš Mergental, že první místo získává ZŠ Velehrad s pamětnicí sestrou Václavou Dudovou. V tu chvíli jsme myslely, že si dělají srandu, protože jsme byly docela malý tým a navíc ze základní školy. Ale musím říct, že takovou legraci, jakou jsme zažily při natáčení, zažijete jen málokdy.

                                                                                                                   Klárka  

Pokud Vás zajímají plody naší společné práce, budeme se na Vás těšit při veřejné prezentaci, která proběhne na Velehradě v průběhu měsíce května!

 

 


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4