Základní škola Velehrad

17. 4. Rudolf

Zítra: Valérie
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Jarní dary zahrady

Jarní dary zahradyDatum konání:
16.5.2017

                                                       JARNÍ    DARY   ZAHRADY

 

Pozvání do školní družiny přijala paní  Mergentalová, která je majitelkou  certifikované přírodní zahrady ve Velehradě, vyrábí také sirupy, tinktury, likéry a pokrmy z divokých bylin.

Ve své besedě vyprávěla dětem o využití „plevelů“ z vlastní zahrádky v kuchyni. Děti mohly ochutnat pomazánku, limonády z pampelišky, kopřivy a estragonu, máty a meduňky, čaj z kopřivy a lístků růže. Netradiční byly palačinky s příchutí květů hluchavky nebo s jitrocele. Zajímavá byla pro děti i mouka z mletých žaludů, která se přidává do běžného těsta.

Paní Mergentalová ukázala dětem známé „plevele“ našich zahrad a děti se dozvěděly k čemu slouží-ptačinec obsahuje hodně vitamínů a lze ho sbírat i v zimě, z pýru se vaří lahodný čaj na astma a očistu organismu , čaj z popence zažene v zimě kašel, bršlice kozí noha se přidává do špenátů a čistí klouby, mladé lístky řebříčku obohatí vitamíny polévku, čerstvé  listy jitrocele přiložené na ránu uzdravují nebo jitrocelový sirup léčí kašel, netřesk na kousky skvěle ochutí vodu, je dobrý i na štípance, Děti zkusily i domácí jitrocelový sirup, ale měl jinou „nezvyklou“ chuť.

Závěrem paní Mergentalová  dětem připomněla, že naši předkové dříve velmi často využívali darů přírody nejen k léčebným účelům ale i v kuchyni a bylo by dobré se vracet k těmto kořenům. Pro rodiče a děti byla na chodbě připravená malá ochutnávka sójových paštik a salám z prodejny zdravé výživy v Uh. Hradišti „U Zeleného stromu“ a dva zdravé moučníky, které vyrobily paní vychovatelky.

Beseda se velmi vydařila a paní Mergentalové patří velký dík, že si na nás udělala čas!   

 

Fotogalerie


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
Silový víceboj
Exkurze druháků u profesionálních hasičů v UH
5 6 7
8 9
Festival Jeden svět
Exkurze v hasičské stanici v Uherském Hradišti
10 11
Budou z nás hasiči?
12 13 14
15
Cyklistou bezpečně!
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5