Základní škola Velehrad

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Den Země

Den ZeměDatum konání:
20.4.2018

1. třída

My, prvňáčci jsme se vydali směr Živá voda. Cestou kolem rybníku jsme pozorovali rostliny a živočichy, a také jsme postupně plnili pytel s odpadky. Nejvíce se nám líbila prohlídka praturů a Terarium plazů.

 

2. třída

Druháci měli za úkol najít studánky v blízkém okolí Velehradu a postarat se o jejich vyčištění od odpadků. Také jsme pozorovali Velehrad ze "skoro ptačí perspektivy", protože jsme vyšli na horizont mezi Velehradem a Vyhnašovem. Po cestě jsme mimo jiné pozorovali hmyz pomocí zvětšovacího skla. Naším největším "vědeckým" pokladem byl brouk majka obecná.

 

3. třída

V pátek se třeťáci vydali na kolech čistit studánku na Salaši. Po příjezdu ke Zlacké studánce se pustili do práce. Posbírali odpadky v blízkém okolí, vyhrabali trávu a poté přišlo vlastní

čistění studánky. Dílo se nám podařilo! Přišli se na nás podívat šesťáci s panem učitelem Ťuhýčkem. Se zájmem jsme si ji poslechli pověst o studánce. Celý den nás provázelo sluníčko, které podtrhlo probouzející se přírodu kolem nás. V altánu u školy jsme se sešli se čtvrťáky a sdělili si navzájem, jak se nám tento den vydařil.

 

4. třída

U turistické mapy v obci jsme vyhledávali turistické značky. Orientaci v přírodě jsme si vyzkoušeli na nečisto (bez kompasu). Při sběru odpadu jsme objevili několik zajímavých pokladů. Pohled na veliký exemplář krtonožky byl pro nás opravdovou raritou. Možná nám někdo zkušený poradí, z kterého živočicha pochází nalezená lebka… Víte například, že slepýše řadíme mezi beznohé plazy?

 

6. třída

Tématem pro šesťáky v rámci Dne Země byly studánky – zmapování nejbližších studánek v okolí Velehradu. Hned ráno jsme navštívili tři studánky na Velehradě – Královskou studánku, Pod Hájkem a Velehradskou. Autobusem jsme se potom přesunuli na Salaš. Tam jsme navštívili Zlackou studánku. Společně s žáky třetí třídy jsme si přečetli pověst o jejím vzniku. Na Salaši nás čekala ještě studánka U Korýtka. Pěšky jsme se potom vraceli na Velehrad. Po cestě nás čekala ještě studánka Nad Splávkem. Okolí studánek bylo bez odpadků. Jen vody v nich teklo většinou málo.

 

7. třída

Den Země

O tři čtvrtě na osm ráno bylo slavnostní zahájení, zaznělo několikrát "Lesu zdar" a celá škola se rozešla do několika skupin a jednotlivé skupiny se rozešli do míst obce Velehrad, aby vyčistili zdejší lesy. Okolo 8 hodiny se naše skupina vydala na cestu do kempu. Cestou tam i zpět jsme sbírali odpadky v lese. Na kempu jsme si ale dali přestávku. V 11:30 jsme dorazili zpátky do školy, kde jsme měli 12:20 rozchod domů.

 

8. třída

Exkurze do Čističky odpadních vod

V pátek 20. 4. 2018 jsme byli my 8. třída a několik kluků z páté třídy v Čistírně odpadních vod pro Velehrad a Modrou. Pan Skryja nás tam provedl a popsal nám jednotlivé fáze čištění.

Jako první putuje splašková voda z našich domácností do česle, tam se mechanicky odstraní z vody hrubý odpad jako například hadry a vlhčené ubrousky (ty patří do koše, prosím neházejte je do záchodů, protože zastavují stroj na čištění). Poté co se splašková voda zbaví odpadu, je pomocí biologického čištění čištěna. Následuje poslední úprava vody a to přefiltrování přes mikrosíto. Po těchto všech procesech je voda čistá (ale ne pitná) a je vedená do vodního toku. Celý tento proces trvá asi 20 hodin. Vyčistí se asi 90 % ze splaškové vody. Tato exkurze ač smrdutá, byla velmi poučná a děkujeme panu Skryjovi, že nás provedl a poučil o čištění vody.

 

Fotogalerie


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6
Pirátská plavba
Beseda s poslankyní Martinou Ochodnickou
7 8 9 10 11 12
13
Den plný zážitků v Kroměříži aneb Výlet 2. třídy
Páťáci v KOVOZOO
14 15
Výlet „Nebe a voda“
16 17
Deváťáci v soudní síni
18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2