Základní škola Velehrad

24. 5. Jana

Zítra: Viola
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Beseda TFA

Beseda TFADatum konání:
2.11.2023

Letošní spolupráce s hasiči pokračuje. Naši školu navštívil náš bývalý žák, dlouholetý člen SDH a rodák ze Salaše Michal Janováč. Od dětství se věnuje hasičskému sportu a své zkušenosti neustále rozšiřuje o nové aktivity.

Je úspěšným sportovcem a držitelem titulu Mistr České republiky v běhu do schodů z roku 2018. Již dvanáct let se věnuje hasičskému odvětví TFA (Toughest Firefighter Alive, v překladu Nejtvrdší hasič přežije). V roce 2022 se zúčastnil WFG (Světové hasičské hry) v portugalském Lisabonu. Je až k nevíře, že v konkurenci, která čítala více než 6000 závodníků, vybojoval dva cenné kovy. Stříbrné medaile v armwrestlingu (páce  na levou i pravou paži) jsou jeho nejcennějšími trofejemi. Tuto soutěž také považuje za nejtěžší ve své dosavadní sportovní kariéře.

Hasičský silový víceboj TFA je souborem fyzicky zcela vyčerpávajících dílčích úkolů, které simulují situace, s nimiž se hasič setkává u skutečného zásahu. Patří sem rozmotání a smotání těžkých hasičských hadic, vlečení 80 kg vážící figuríny a překonání 3m vysoké bariéry, vytažení závaží na několikapatrovou konstrukci a vyběhnutí mnohopatrové budovy po schodech.

Michal si pro naše žáky připravil zajímavou prezentaci, odpovídal na všetečné otázky a přivezl jim ukázat mnoho cenných trofejí. V průběhu besedy žáci zhlédli zajímavá videa a dozvěděli se zajímavosti o jednotlivých soutěžních kategoriích a mnoha úskalích, se kterými se závodníci potýkají.

Mimo jiné je také organizátorem TFA Salašská rozhledna, závodu, který se letos konal již po sedmé. Atraktivní prostředí s dominantou rozhledny ve tvaru dvou sedmiček je zárukou skvělé atmosféry a účasti mnoha vynikajících sportovců. Možná, že naše žáky zaujalo vyprávění natolik, že tuto akci, konající se tradičně na přelomu hlavních prázdnin, navštíví třeba jako diváci.

Michal se přes svůj celoživotní koníček dostal i ke svému současnému zaměstnání. Pracuje totiž jako hasič na letišti v Kunovicích. Práce a zábava se tak v jeho případě sloučily v jeden celek.

Při přípravě na nejrůznější závody využívá v maximální míře okolí svého bydliště, zdolává kopce v blízkosti Salaše, otužuje se, posiluje, ve volných chvílích navštíví například lyžařský skokanský můstek ve Frenštátu pod Radhoštěm, zajede si na AZ Tower v Brně, nejvyšší budovu u nás, a cvičně si tam vyběhne 30 podlaží. Trénuje také na nově vybudovaném kostele ve Starém Městě, kde v rámci tréninku vybíhá na tamní vyhlídku.

Naši žáci si mohli některé zajímavé činnosti vyzkoušet na vlastní kůži. Smotání a rozmotání hadic vypadá zdánlivě jednoduše, ale jen v rukou profesionála. Někteří zápasili s kladivem a pokoušeli se o údery v hammerboxu a snažili se přemístit 80 kg vážící figurínu. S takovou elegancí a lehkostí jako našemu hostu se to však žádnému nepodařilo.

Michal má také plány do budoucna. Chystá se na Světové hasičské hry, které se budou konat za dva roky, tentokrát v Americe. Nám, obyčejným smrtelníkům, nezbývá než obdivovat jeho houževnatost a odolnost a popřát mu ještě mnoho dalších úspěchů v závodech. Za vedení naší školy, naše žáky i vyučující patří Michalovi velké poděkování za krásné dopoledne.


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6
Pirátská plavba
Beseda s poslankyní Martinou Ochodnickou
7 8 9 10 11 12
13
Den plný zážitků v Kroměříži aneb Výlet 2. třídy
Páťáci v KOVOZOO
14 15
Výlet „Nebe a voda“
16 17
Deváťáci v soudní síni
18 19
20
Pozvánka na koncerty ZUŠ
21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2