Žáci sedmé třídy se během měsíce listopadu zapojili do projektu vermikompostování ve škole. Vlastnoručně vyrobili z plastových kbelíků čtyři vermikompostéry. Ty byly dnešním dnem v prostorách školy uvedeny do provozu.
V průběhu měsíce se navíc seznámili s problematikou bioodpadů a jak s takovým odpadem nakládat, aby na konci nestál odpad, ale užitečný produkt. Při vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Ten lze vzhledem k jeho struktuře a obsahu organickominerálních látek považovat za čistý humus. Navíc vzniká tzv. „žížalí čaj“ – významné kapalné hnojivo pro pokojové květiny i zahradu. Vermikompostování tak bude částečně řešit zpracování organických zbytků z přípravy jídel ve školní jídelně. Žížaly totiž mají rády většinu zbytků, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, papírové ubrousky, vlhkou papírovou lepenku, čajové sáčky, kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky. K vermikompostování jsme použili kalifornské žížaly, které se rychle množí a dokáží intenzivně přeměňovat organické zbytky ve vermikompost.
Jakmile se o celé naší akci dozvěděli vědci z NASA, rozhodli se pomocí žížal kolonizovat Mars. Více se dočtete v odborném článku zde :-)
O dalším průběhu kompostování Vás i nadále budeme na stránkách školy informovat.