Základní škola Velehrad

Fulltextové vyhledávání

12. 5. Pankrác

Zítra: Servác
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Postřehy vyučujících z prvního období distanční výuky

Postřehy vyučujících z prvního období distanční výukyKdyž jsme v září ověřovali spojení vyučujících a rodin žáků, věřili jsme, že kamery a naše spojení on – line využijeme jen při nemoci žáků nebo vyučující, jak se v několika případech stalo. Člověk míní, ale život mění. Od prvního dne, kdy se uzavřely školy, jsme začali vyučovat distančně, kombinujeme on- line výuku se samostatnou prací. Spojili jsme se se všemi žáky školy, ti se účastní výuky. Zapůjčili jsme techniku žákům pro on – line výuku v 15 případech. Vyučujeme ze školy, učitelé tady mají velmi kvalitní připojení, pomůcky a možnost vzájemného sdílení zkušeností – stále i my se můžeme učit nové věci, které nám nabízí Teams, přes který škola s žáky komunikuje. Všichni žáci mají školní e-maily, přes které mohou také požádat o radu, vysvětlení nebo spojení se s vyučujícím.

Ve všech třídách vyučujeme dle tematických plánů učiva pro tento školní rok. Učitelský tým pravidelně vyhodnocuje výuku a sdílí svoje postřehy z výuky.

Postřehy z distanční výuky:

·        Internetové spojení ve škole je kvalitní, funguje bez problémů i ve chvílích, kdy jsme spojeni všichni (tedy cca 20 lidí). Žáci se připojují pravidelně, chápou, že se jedná o povinnou výuku.

·        Do výuky si vyučující připravují prezentace, kde žáci najdou zápisky, úkoly, cvičení nebo zajímavé úkoly, aby žáci pouze neseděli a nebyli pasivními účastníky výuky /ne vždy se to podaří/

·        Využíváme i chatu, do kterého píšeme správná řešení apod

·      Žáci v jedné třídě domácí úkoly posílají na WhatsApp /zůstalo z loňska/ a vyučující jim poskytuje zpětnou vazbu. Vyšším ročníkům úkoly většinou učitelé nahrají na Teams nebo je najdou na webových stránkách školy v odkazu Výuka – konkrétní třída. Jedná se o samostatnou práci.

·    Vyučování distanční formou se vcelku osvědčilo. Žáky v jednotlivých ročnících  si  můžeme rozdělit na skupiny. V jedné skupince tak pracuje méně dětí, když je hodina půlená, tak musí být žáci více ostražití, pracují rychleji. Skupina, která nemá on-line výuku, má připraven pracovní list nebo úkol, který posílá ke kontrole.

·        Materiály žákům připravují vyučující předem, třídy 2. stupně je mají zadané v Teamsech a jsou dostupné i po hodině (pro případ, že by se k práci potřebovaly vrátit).

·        Osvědčilo se nespěchat, dávat prostory pro otázky, nechat reagovat žáky.

·        Nemožnost přímého sociálního kontaktu, který chybí žákům i vyučujícím, rychlost ověření pochopení učiva a zpětná vazba je zdlouhavější, ne vždy kvalitní technika u všech žáků

·        Je jasné, že on-line výuka nemůže stoprocentně nahradit výuku ve škole.

·       Co je z pohledu vyučujících „nešťastné“, je nemožnost se vidět se všemi žáky. Ne všichni mají kamery, a tudíž nemá učitel přehled, co žák v daný moment dělá, když je na hodině připojena celá třída.

·       I přes všechna úskalí se snažíme vyučovat co nejlépe, cílem je  co největší pochopení  předaných informací žáky, nechceme být pouze „zadavateli“ nové látky.

IMG-20201023-WA0004.jpg


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
Zápis do 1. ročníku 2021 aktuálně
27
Zápis do 1. ročníku 2021 aktuálně
28
Zápis do 1. ročníku 2021 aktuálně
29
Zápis do 1. ročníku 2021 aktuálně
30 1 2
3 4 5 6 7
Projekt vermikompostérů pokračuje
8 9
10 11
Čestné prohlášení – Bakaláři
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6