Základní škola Velehrad

21. 5. Monika

Zítra: Emil
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Erasmus+ ve Finsku

Erasmus+ ve FinskuDalší školou, kterou jsme navštívili, v rámci programu Erasmus+, byla Sonkajärven yhtenäiskoulu v městečku Sonkajärvi v centrálním Finsku. Této stáže se zúčastnili naši čtyři kolegové, jejichž náplní bylo stínování práce učitelů, získávání nových zkušeností a poznávání místní kultury a života.

Základní školu Sonkajärven yhtenäiskoulu navštěvuje CCA 250 žáků, které vyučuje cca 48 učitelů. Základní školní docházka trvá stejně jako v České republice 9 let, přičemž  1. - 6. třída spadá na první stupeň a 7. - 9. třída spadá na druhý stupeň. Výuka probíhá od pondělí do pátku  od 9 do 15 hod. Pozdní začátek je dán skutečností, že žáci musí do školy dojíždět ze širokého okolí a kvůli odlehlosti je musí do a ze školy svážet školní autobus nebo taxi.  Další zajímavostí je, že žáci povinně tráví přestávky mezi hodinami venku v prostorách školy, pokud teplota neklesne pod -15°C.

Škola je vybavena moderní technikou, disponuje specializovanými učebnami pro všechny vyučované předměty, hudebnou, profesionálními dílnami a vynikajícím sportovním zázemím, kde mohou žáci i obyvatelé Sonkajärvi využít 2 tělocvičny, sál pro bojové sporty, posilovnu, atletický stadion se čtyřmi sty metrů dlouhým oválem a také zimní stadion. Dále se ve škole nachází dvě speciální učebny pro žáky s podpůrnými opatřeními. Pro rozvoj těchto žáků je využíván i školní pes Pete s profesionální cvičitelkou.

Škola klade také velký důraz na praktický rozvoj žáků, kdy se chlapci v rámci praktických činností učí pracovat se šicím strojem či vyšívat a dívky se učí zacházet s pilou, vrtačkou i svářečkou ve školních dílnách. Spousta žáků tedy nachází uplatnění v rámci regionu v dřevařství či na mnoha farmách. Místní jsou spjati s přírodou, kde tráví spoustu volného času a také se věnují i lovu. Škola dokonce toleruje absence žáků, kdy aktivně chodí s rodiči lovit zvěř včetně medvědů. 

Celá země, místní lidé i školský systém nás všechny příjemně potěšil a načerpané zkušenosti z této výpravy určitě ve výuce využijeme.

 

Fotogalerie


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6
Pirátská plavba
Beseda s poslankyní Martinou Ochodnickou
7 8 9 10 11 12
13
Den plný zážitků v Kroměříži aneb Výlet 2. třídy
Páťáci v KOVOZOO
14 15
Výlet „Nebe a voda“
16 17
Deváťáci v soudní síni
18 19
20
Pozvánka na koncerty ZUŠ
21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2