15. 5. Žofie

Zítra: Přemysl

Úvod > Kontakt > Aktuality > Teaching and observing classes in Sicily

Teaching and observing classes in Sicily

21.4.2024
Datum ukončení:
27.4.2024

Job shadoving – stínování tentokrát pokračovalo v sicilské Bagherii. Zdejší školu navštěvuje 750 žáků a výuku zajišťuje 90 učitelů včetně support teachers – asistentů.

Předmětem našeho zájmu byly třídy 5.ročníku /pět paraleních tříd/, kde jsme navštívili hodiny italštiny /mateřského jazyka/, angličtiny, výtvarné a hudební výchovy, matematiky a historie.

Příjemným překvapením pro nás bylo, když se v pondělí ráno po našem příchodu shromáždili na chodbě žáci a jejich vyučující a na přivítanou nám zazpívali.

Podotýkáme, že přijetí bylo po celou dobu velmi vřelé nejen od žáků, ale od všech zaměstnanců školy.

Co nás překvapilo:

Ve třídách bylo maximálně 18 žáků, se zohledňovanými pracovali asistenti /někdy až 3 v jedné hodině/ a zůstávali zde po celou dobu, do žádné speciální učebny ani přes běžný ruch a chod    neodcházeli, usilovali o maximální integraci se třídou.  Během výuky žáci seděli po 4-5 v tzv. hnízdech.

Ve škole neznají přezouvání ani šatny, oblečení si nechávají ve třídě.

Opravdu s nepředstíraným zaujetím sledovali video pozdravy našich žáků, odpovídali na jejich otázky.

První a druhá hodina v délce 45min na sebe volně navazují, 30min přestávka na svačinu následuje až po tomto prvním bloku. Žáci se speciálními potřebami tráví přestávku za doprovodu kamarádů v tzv. multisenzoriální místnosti / řada prvků Montessori/.

Konec výuky bývá kolem 13.h, škola nezajišťuje oběd ani odpolední družinu, rodiče si žáky vyzvedávají.

Školní uniforma není povinná, měla ji na sobě asi polovina žáků a to zejména předškolní děti v mateřské škole.

Naše žáky by asi nepotěšilo pravidelné každodenní zadávání domácích úkolů do všech předmětů, s rodiči škola komunikuje prostřednictvím aplikace podobné našim Bakalářům.

V hodině matematiky se žáci připravovali na květnové celonárodní srovnávací zkoušky, které jsou identické pro všechny školy. Také nás v matematice zaujala metoda Bortolato zaměřená na praktické využití matematiky v reálném životě / procenta se učí žáci už ve 4.tř., příměr se slevami zboží/ zdražení zboží…./

Konstatovali jsme, že se naši i zdejší žáci  dopouští podobných chyb často pramenící z nedostatečné čtenářské gramotnosti, kdy nepochopí zadání úkolu.

Děti nejsou nijak omezováni v používání mobilních telefonů, nutno říct, že je vnímají jako pomůcku, nezaznamenali jsme, že by to pro ně byla hračka.

Ve škole je k dispozici ICT učebna s notebooky, správce počítačové sítě sem dochází cca 1x za 8 dní.

Organizace školního roku je víceméně obdobná tomu našemu, s ohledem na podnebí jsou zde delší letní prázdniny - cca od 10.června do poloviny září. Učitelé začínají prázdniny později a rovněž se do školy dříve vrací, připravují školní rok.

Velké poděkování patří kolegyni Giusy za organizování našich aktivit ve škole a také její bývalé kolegyni Loredaně, která s námi sdílela  zkušenosti z e-Twinningu a dalších projektů.

Závěrem konstatujeme, že děti z různých geografických, kulturních, sociálních prostředí sdílejí podobné zážitky, radosti i starosti. Děkujeme za příležitost zúčastnit se projektu, který byl pro nás dobrou zkušeností a můžeme ji sdílet s našimi žáky a kolegy.

IMG_20240422_102005285.jpg  IMG_20240424_112605653_HDR.jpg IMG_20240423_100819074.jpg

Pirátská plavba
Beseda s poslankyní Martinou Ochodnickou