22. 10. Sabina

Jarní dary zahrady

16.5.2017

JARNÍ    DARY   ZAHRADY

Pozvání do školní družiny přijala paní  Mergentalová, která je majitelkou  certifikované přírodní zahrady ve Velehradě, vyrábí také sirupy, tinktury, likéry a pokrmy z divokých bylin.

Ve své besedě vyprávěla dětem o využití „plevelů“ z vlastní zahrádky v kuchyni. Děti mohly ochutnat pomazánku, limonády z pampelišky, kopřivy a estragonu, máty a meduňky, čaj z kopřivy a lístků růže. Netradiční byly palačinky s příchutí květů hluchavky nebo s jitrocele. Zajímavá byla pro děti i mouka z mletých žaludů, která se přidává do běžného těsta.

Paní Mergentalová ukázala dětem známé „plevele“ našich zahrad a děti se dozvěděly k čemu slouží-ptačinec obsahuje hodně vitamínů a lze ho sbírat i v zimě, z pýru se vaří lahodný čaj na astma a očistu organismu , čaj z popence zažene v zimě kašel, bršlice kozí noha se přidává do špenátů a čistí klouby, mladé lístky řebříčku obohatí vitamíny polévku, čerstvé  listy jitrocele přiložené na ránu uzdravují nebo jitrocelový sirup léčí kašel, netřesk na kousky skvěle ochutí vodu, je dobrý i na štípance, Děti zkusily i domácí jitrocelový sirup, ale měl jinou „nezvyklou“ chuť.

Závěrem paní Mergentalová  dětem připomněla, že naši předkové dříve velmi často využívali darů přírody nejen k léčebným účelům ale i v kuchyni a bylo by dobré se vracet k těmto kořenům. Pro rodiče a děti byla na chodbě připravená malá ochutnávka sójových paštik a salám z prodejny zdravé výživy v Uh. Hradišti „U Zeleného stromu“ a dva zdravé moučníky, které vyrobily paní vychovatelky.

Beseda se velmi vydařila a paní Mergentalové patří velký dík, že si na nás udělala čas!